+48 577 18 88 99 biuro@gardenmar.pl

Kora sosnowa kompostowana

Proces obróbki, któremu poddawany jest surowiec, trwa od roku do dwóch lat. W tym czasie jego właściwości w wyniku reakcji biologiczno-chemicznych ulegają zmianie. Kora sosnowa kompostowana jest doskonałym podłożem pod hodowlę roślin lubiących zakwaszone gleby. Można na niej sadzić borówki, rododendrony, drzewa i krzewy iglaste. Jest całkowicie biodegradowalna i bardzo szybko się rozkłada, użyźniając ziemię.

Korę sosnową drzewną produkujemy w naszym rodzinnym zakładzie na terenie Wielkopolski. Jej źródłem jest drewno iglaste przetwarzane w tartaku. Kompostowanie odbywa się w pryzmach ułożonych z rozdrobnionej kory sosnowej. Wzbogacana jest solami potasu i mocznikiem. Dzięki temu nie zawiera szkodliwych czy niepożądanych substancji. Po upływie wymaganego czasu produkt zyskuje kwaśny odczyn. Jest doskonałym wyborem do ekologicznych ogrodów i sadów, gdzie nie stosuje się nawozów sztucznych. Sprawdza się do zasilenia roślin kwasolubnych i szybko rosnących, które posiadają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Różnica między korą kompostowaną a zwykłą

Zasadniczą różnicą pomiędzy korą sosnową surową a kompostowaną jest jej odczyn. Długotrwale pryzmowana kora osiąga nawet 4,5 pH. Dodatkowo nieprzetworzona ściółka rozkłada się powoli. Natomiast kora sosnowa kompostowana dość szybko i jest doskonałym nawozem. Należy jednak pamiętać o tym, że zubaża glebę o azot, stąd trzeba nim dodatkowo zasilać uprawy. Korę kompostową powinno się uzupełniać w miarę jej rozpadu. Surowa może być dostarczana glebie co kilka lat. Kompostowana kora jest znacznie bogatsza w składniki mineralne i pożyteczne bakterie. Chroni glebę przed procesami niszczenia i utrzymuje w niej odpowiedni poziom wilgoci. To ceniony przez ogrodników i plantatorów składnik wspierający zdrowy rozwój roślin. Stosowana jest w szkółkach drzew i krzewów ozdobnych oraz uprawach borówek.

Warto zauważyć, że doskonale odżywia każdą glebę, dzięki temu zyskuje ona dużą ilość składników odżywczych. Poprzez proces kompostowania, któremu została poddana, zapewnia doskonałą jakość i pozwala utrzymać stały poziom wilgoci w glebie. Trzeba zwrócić uwagę, że jest ona bardzo bezpieczna dla wszystkich roślin, gdyż nie zawiera garbników, zatem chroni przed wysychaniem, nagrzewaniem się, silnym wiatrem, a nawet skutkami gwałtownych zmian temperatury. Regularne uzupełnianie kory sosnowej kompostowanej poprawia strukturę gleby i zapewnia jej lepszą żyzność. Kolejną zaletą jest fakt, że zapobiega ona wyrastaniu chwastów. Aby kora sosnowa spełniała swoją funkcję, jej warstwa nie powinna wynosić więcej niż od 5 do 10 cm. Dzięki temu gleba ma  swobodny dostęp do tlenu, który jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Zatrzymuje nadmiar wody, przez co zapobiega gniciu systemu korzeniowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin, które preferują mało lub średnio wilgotną glebę. Kora kompostowana może także poprawiać estetykę ogrodu.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Chętnie doradzimy Państwu najlepsze rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na czynnik ekonomiczny, gdyż stosowanie kory ogranicza koszty nawadniania roślin.

kora sosnowa kompostowana