+48 577 18 88 99 biuro@gardenmar.pl

Kora sosnowa sortowana

Rozdrobniona kora jest sortowana na trzy różne frakcje. W zależności od grubości ma różne przeznaczenie. Najdrobniejsza, tzw. zmielona, przeznaczona jest do rabatów z kwiatami i małymi roślinami ozdobnymi. Jej zaletą jest delikatny wygląd, ale ze względu na niską wagę powinna być stosowana w osłoniętych miejscach. Kora sortowana średniej wielkości nadaje się do bardzo wielu zastosowań. Można ją używać do ściółkowania, czyli rozsypywania na powierzchni gleby. Najgrubszą korę sosnową sortowaną powinno się aplikować pod duże krzewy i drzewa. Wygląda to niezwykle dekoracyjnie w rozległych ogrodach i parkach. Aby ograniczyć przyrost chwastów, można pod warstwę kory sosnowej sortowanej ułożyć agrowłókninę, co nie eliminuje problemu całkowicie, jednak znacząco go ogranicza. Ściółka zapewnia lepszy rozwój roślin i bardziej obfite kwitnienie, co jest szczególnie ważne w przypadku tych, które pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Korę sosnową sortowaną rozsypuje się tuż po posadzeniu rośliny, aby ochronić ją przed zarastaniem chwastami i parowaniem wody. Oczywiście trzeba ją regularnie uzupełniać, zarówno latem, kiedy chroni przed nadmiernym promieniowaniem UV, jak i jesienią, gdy przygotowuje się ogród do zimy.

Zalety kory sosnowej sortowanej

Grubość ściółki z kory sortowanej powinna wynosić od 5 do 10 cm. Tylko wówczas gleba zostanie w należyty sposób zabezpieczona przed utratą wody. Z drugiej strony pozwoli to na swobodne wnikanie deszczówki w głąb ziemi. Kora sosnowa sortowana w okresach zimowych ochroni korzenie roślin przed mrozem, a jednocześnie zapobiega przemarzaniu gleby. Latem chroni ją przed nadmiernym nagrzewaniem. Jest również czynnikiem zabezpieczającym w okresach przedłużających się susz. Jednocześnie stanowi źródło niezbędnych dla rozwoju krzewów i drzew składników odżywczych. Zawiera bowiem potas wzmacniający system korzeniowy, co jest istotne w przypadku roślin wiotkich, a także narażonych na działanie wiatru. Fosfor, który także stanowi składnik kory sosnowej, odgrywa również szczególną rolę. Przede wszystkim wpływa na procesy zachodzące w komórkach. Jednocześnie zapewnia większą wilgotność gleby. Oczywiście ściółkowanie nie dostarczy wszystkich składników odżywczych. Konieczne jest dodatkowo zasilanie gleby nawozami azotowymi.

Wysokiej jakości kora sosnowa sortowana stanowi barierę dla szkodliwych grzybów oraz owadów, które nie pokonają grubej warstwy. W zależności od typu korę sortowaną należy od czasu do czasu uzupełniać, zwłaszcza w miejscach narażonych na działalność wiatru. Grubszy sort kory sosnowej zapobiega erozji gleby. Od strony wizualnej ma duże walory dekoracyjne. Brązowa barwa świetnie komponuje się z zielenią rododendronów i iglaków. Może być stosowana ona również do skrzynek i doniczek balkonowych oraz tarasowych. Warto zwrócić uwagę, że jest to świetny materiał na ściółkę i do różnych podłoży. To niezbędne uzupełnienie dla jałowych, piaszczystych gleb.

Oferujemy Państwu kompleksowe doradztwo w zakresie doboru grubości kory sortowanej, w zależności od miejsca nasadzeń. Zachęcamy do kontaktu zarówno telefonicznego, jak i mailowego.

Oferujemy Państwu korę sosnową sortowaną:

  • frakcja drobna – do 2 cm

  • frakcja średnia – do 4 cm

  • frakcja gruba – do 6 cm

kora sosnowa sortowana